Od kilku ładnych lat zamki wszywam ręcznie! Zaletą tak wszytego zamka jest nie tylko trwałość, która nie odbiega od trwałości zamka przyszytego maszynowo, ale przede wszystkim niezwykle estetyczny wygląd. Dodatkowo taka metoda wszywania zamka pozwala na całkowitą kontrolę materiału. Nie ma tu mowy o pofalowaniu czy przymarszczeniu się nawet najcieńszej lub lejącej się tkaniny.
Poniżej znajdziecie instrukcję ręcznego wszywania klasycznego zamka.
1. Szew, w którym ma być osadzony zamek, podklejam flizeliną i zszywam najdłuższym możliwym ściegiem maszynowym (będzie łatwo go wypruć). Następnie wykańczam zapasy, które mają się znaleźć pod taśmami zamka. Można je zaprasować pod spód, obrzucić zygzakiem, owerlokiem lub olamować.
[kliknij, aby powiększyć]
2. Zamek układam na zapasach tak, aby ząbki wypadały na szwie. Tu należy pamiętać o właściwym ułożeniu góry zamka. Taśmy rozpiętego zamka przyfastrygowuję nicią rozpuszczalną do zapasów.
[kliknij, aby powiększyć]
3. Fastryga nie musi być bardzo równa. Ma mniej więcej wyznaczać linię ręcznego szycia.
[kliknij, aby powiększyć]
4. W trakcie fastrygowania przebijam się igłą na prawą stronę szytej odzieży.
[kliknij, aby powiększyć]
5. Teraz przystępuję do ręcznego przyszycia zamka. Zawsze decyduję się na bardzo drobny i gęsty ścieg "za igłą" w odległości 4-5 mm od szwu. Ręczne szycie zaczynam od góry zamka i zakręcam na jego dole, ale równie dobrze można zacząć od dołu, wszywając każdą taśmę osobno.
[kliknij, aby powiększyć]
6. Ścieg "za igłą" jest bardzo trwały i świetnie trzyma zamek, nawet jeśli nić przypadkowo pęknie. Aby jednak wzmocnić całą konstrukcję, na szybko przyszywam taśmy do zapasów, nie przebijając się na prawą stronę odzieży.
[kliknij, aby powiększyć]
7. Po pozbyciu się fastrygi rozcinam ostrożnie szew i pozbywam się nitek.
[kliknij, aby powiększyć]
8. Ręcznie wszyty zamek jest gotowy do użytku! Opcjonalnie można wzmocnić jego zakończenie ściegiem okrętkowym wykonanym ręcznie lub gęstym ściegiem maszynowym.
[kliknij, aby powiększyć]
Doskonale! Właśnie się przymierzam do pierwszego ręcznie wszywanego zamka (zainspirowana Twoimi dziełami) i szukałam instrukcji. Dziękuję! Mam przy okazji pytanie: instrukcje, na które dotąd się natknęłam każą wszywać zamek tak, żeby była lekka "górka" na łączeniu, która po założeniu ubrania się wygładzi. Ty zszywasz obie części - czy myślisz, że jest różnica w efekcie? Bo zszyć chyba prościej...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ola
PS. Jestem czytelniczką od paru lat, ale to chyba mój pierwszy komentarz, więc dziękuję za Twojego bloga! Jest moim wzorem szyciowej jakości:D
Ogromnie jest mi miło i bardzo dziękuję za tak pochlebne słowa 🙏.
UsuńU mnie zdecydowanie lepiej sprawdza się zszycie szwu, a nie układanie go z górką, która nie zawsze chce się ładnie wygładzić (cały zamek jest uwypuklony).
Myślę jednak, że każda szyjąca osoba musi wypracować swoje metody, więc warto na początku przetestować różne rozwiązania.
Miłego wszywania!
Super, dziękuję!
UsuńDzięki za instrukcje:))Zamka ręcznie jeszcze nie wszywałam.No może poza jednym wyjątkiem gdy uszyłam ręcznie całą sukienkę.Maszyna odmówiła mi wówczas współpracy-nie znosiła cekinów a ja obiecałam.Ale nie pamiętam już czy ta sukienka miała zamek czy też nie:).
OdpowiedzUsuńTo ja się zalewam zimnym potem, jak wszywam zamek maszyną, a się okazuje, że ręczne jest takie przyjemne. Dziękuję bardzo za dokładny instruktaż. Z pewnością kolejny będę wszywać w ten sposób.
OdpowiedzUsuńFenomenalny tutorial, jak zawsze! ♥
OdpowiedzUsuńNa razie nic nie szyję, robię sweter na wykałaczkach 2,5 z 3 (sic!) nitek i ślepnę ;-)
Uściski, Kochana! ♥
Dziękuję za instrukcje :) Na pewno przyda się w przyszłości!
OdpowiedzUsuńOdkryłaś Amerykę dla mnie! Dzięki serdeczne!
OdpowiedzUsuńDzięki Wam wielkie! Cieszy mnie, że instrukcja się przydała :D.
OdpowiedzUsuńPodziw! Ja co prawda ręcznie suwaków nie wszywam, ale ogólnie szyję na starym Singerze bez overlocka i innych bajerów, więc to prawie ręczna robota ;)
OdpowiedzUsuńI to jest to! Ja od lat korzystam tylko z dwóch ściegów - prostego i zygzaka.
Usuń