odzież - biżuteria - książki - wykroje - sprzęty

28 kwietnia 2016

Co robić, jak przygotować wykrój półpodszewki?

Półpodszewka - rzecz bardzo przydatna i od dawna stosowana w męskich marynarkach, ale świetnie spisująca się również w damskiej odzieży. Jej zadaniem jest zabezpieczenie wrażliwych elementów wiosennego czy letniego żakietu/płaszcza przed nadmiernym wyciąganiem i odkształcaniem się w trakcie eksploatacji oraz zapewnienie przewiewu, który pełna podszewka zwykle uniemożliwia.

Poniżej znajdziecie dwie metody, które warto rozważyć przy szyciu damskich wierzchnich okryć z lekkich lub rozciągliwych materiałów.

Metoda 1
Podszewka obejmująca górną część pleców. Chroni przede wszystkim tylną część ramion oraz okolice łopatek. W przypadku tej metody całkowicie pomijamy rękawy.

Do jej wykonania będzie nam potrzebny element wykroju obejmujący plecy. Dla ułatwienia warto odrysować go podwójnie, łącząc ze sobą linie środka pleców. Następnie na szwie bocznym wyznaczamy punkt w odległości ok. 10 cm od podkroju pachy (wiele zależy od tego, jak długa ma być nasza półpodszewka) i łączymy go z punktem kończącym ramię. W ten banalny sposób uzyskujemy wykrój, który przenosimy na nowy kawałek pergaminu, pamiętając o zachowaniu wszystkich zaszewek. Kroimy go dwa razy.

Dół wyciętej półpodszewki podkładamy, a następnie oba elementy układamy na wyciętym z materiału wierzchniego elemencie pleców i fastrygujemy wzdłuż szwu bocznego, podkrojów pach i szyi oraz szwów ramion. Przy fastrygowaniu do szwu bocznego i przeciwległego ramienia dół podszewki należy lekko naddać, aby zapewnić większą swobodę ruchu na środku pleców (luz oznaczony kropkami).

Odszycie podkroju szyi będzie w tym wypadku leżało na podszewce.
sewing, szycie, półpodszewka, half-lining, tutorial, instrukcja, krawiectwo, Wrocław, tu się szyje, marchewkowa

Metoda 2 (tę zastosowałam w uszytej niedawno bluzie)
Podszewka obejmująca górną część przodu i pleców. Tu wzmacniamy nie tylko plecy, ale i górną część przodu. W przypadku tej metody można się również pokusić o rękawy. 

Wykrój przodu odrysowujemy ok. 10 cm poniżej podkroju pachy i na lini styku podszewki z odszyciem środka przodu (ewentualnie z odszyciem podkroju szyi - o ile występuje). Zachowujemy zaszewki.

Wykrój tyłu odrysowujemy ok. 10 cm poniżej podkroju pachy, z pominięciem odszycia podkroju szyi i z trzycentymetrową fałdą na środku tyłu (zapewni nam swobodę ruchu). Zachowujemy zaszewki.

Wyciętą (przód dwa razy, tył raz z podwójnie złożonego materiału) z materiału półpodszewkę zszywamy, podkładamy jej dół, a następnie wszywamy do żakietu/płaszcza, tak jak podszewkę pełną. 
sewing, szycie, półpodszewka, half-lining, tutorial, instrukcja, krawiectwo, Wrocław, tu się szyje, marchewkowa

Wszywacie półpodszewkę do swojej odzieży? Co myślicie o takim rozwiązaniu?

2 komentarze:

  1. Justynko, jeśli mnie kiedyś najdzie na szycie, po porady tylko do CIebie, uwielbiam!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo :D. Dzięki, Paulinko! Uściski.

      Usuń

Pozostaw komentarz lub skontaktuj się ze mną mailowo - jz@marchewkowa.pl.