odzież - biżuteria - książki - wykroje - sprzęty

16 października 2012

Checked!

Przemierzam krawieckie blogi i widzę, że wszyscy szyją sukienkę ze skośnymi zaszewkami (model 107, 108 i 109 - wszystkie trzy na podstawie tego samego wykroju) z wrześniowej Burdy. A skoro szyją - i to po wielokroć - to znaczy, że musi być fajna! Czym prędzej dopisałam ją do swojej listy i w minioną niedzielę zabrałam się za jej produkcję. 

Z dna szafy wydobyłam kraciaste elanocośtam (niby grube, a jednak nieco rozciągliwe i lejące), zakupione na początku mojej krawieckiej kariery. A spośród zaproponowanych przez Burdę modeli wybrałam wersję 108 (z krótkimi rękawkami, oryginalnie uszytą z koronki i satyny), ale nie byłabym sobą, gdybym pozostawiła ją bez zmian.

W Burdzie Moden sprzed 52 lat (czyli z września 1960 r.) wypatrzyłam uniesiony kołnierzyk, przypominający niewielki golf. Zgodnie z oryginalną instrukcją, taki kołnierz należy wdać, dzięki czemu nie będzie opadał ani leżał płasko na ramionach.  To było coś, czego w tej sukience mi brakowało!

Bez wahania zabrałam się do rozrysowania kołnierza (instrukcja właśnie się produkuje i niebawem pojawi się na blogu) i szycia sukienki. Na szczęście zaczęłam od próbki! Model 108 okazał się bowiem spadochronem, który wymagał zmniejszenia o cały rozmiar (zawsze decyduję się na 38 w ramionach i biuście, w tym przypadku 36 ma jeszcze sporo luzu).

Po ponownym przerysowaniu wykroju i dopasowaniu kołnierzyka przystąpiłam do dzieła. Tym razem poszło już gładko i ekspresowo - nie ma tu ani jednego skomplikowanego szwu, a podszewkę wszywałam jedynie w rękawki, coby sobie nie oklapły.

I tak to powstała sukienka inspirowana stylem lat '60.

Burda 9/2012, dress 108, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój Burda 9/2012, dress 108, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój Burda 9/2012, dress 108, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój Burda 9/2012, dress 108, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój Burda 9/2012, dress 108, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój Burda moden, dress, marchewkowa, blog, szafiarka, szycie, krawiectwo, retro, moda, fashion, 60s, lata sześćdziesiąte, kołnierzyk, sukienka, kratka, wykrój
[kliknij wybrane zdjęcie, aby je powiększyć]

W notce udział wzięła: 
Sukienka w stylu lat '60. na podstawie wykroju 108 z Burdy 9/2012 i 6803 z Burdy Moden 9/1960
Tkanina (elanocośtam z krzywą kratką, dopasowanie na szwach to koszmar), kupiona kilka lat temu na ul. Piłsudskiego we Wrocławiu
Podszewka od PIEGATEXU  

 
PS W tej sukience nie będę skakać ze stratosfery, a chodzić na zakupy do Biedronki, więc niedopasowana kratka na plecach nie odbierze mi życia. Naprawdę! ;]