odzież - biżuteria - książki - wykroje - sprzęty

4 maja 2016

Co robić, jak wykończyć zapasy metodą Hong Kong?

Uwielbiam lamować zapasy w odzieży, która nie ma podszewki. Takie wykończenia nie tylko podnoszą walory estetyczne, ale skuteczniej chronią zapasy w trakcie użytkowania i prania.  Poniżej zobaczycie metodę lamowania, która wyjątkowo przypadła mi do gustu. Jest to wykończenie typu Hong Kong.

Tym sposobem obszywam zapasy jeszcze przed zszyciem poszczególnych elementów wykroju.

szycie, krawiectwo, tutoriale, instrukcje, DIY, sewing, lamowanie, wykończenie, Hong Kong finish, tu się szyje, Wrocław szyje, marchewkowa pracownia
[kliknij grafikę, aby ją powiększyć]

Paski ze skosu, którymi obszywam zapasy, wycinam zwykle z cienkiej poliestrowej lub wiskozowej podszewki. Ich szerokość ustalam na 4,5 cm.

1. Na lewej stronie materiału zaznaczamy zapas, aby nie zgubił się po wykończeniu brzegu.

2. Pasek ze skosu składamy z materiałem wierzchnim prawą stroną do prawej. Brzegi obu elementów powinny się pokrywać. Zszywamy w odległości ok. 7 mm od brzegu (połowa szerokości zapasu). Pasek odwijamy na zewnątrz.

3. Odwinięty pasek zaprasowujemy, a następnie zawijamy pod spód materiału wierzchniego. Lewa strona lamówki leży teraz na lewej stronie materiału wierzchniego.

4. Zaprasowujemy, w razie konieczności spinamy szpilkami i stebnujemy tuż przy nasadzie paska. Czynność wykonujemy na prawej stronie materiału wierzchniego.

5. Obracamy materiał wierzchni lewą stroną do góry. Nadmiar lamówki przycinamy na szerokość ok. 3 mm.

6. Po wykończeniu wszystkich brzegów możemy zacząć zszywać poszczególne elementy wykroju. Składamy je jak zwykle (prawą do prawej). Szyjemy po zaznaczonej wcześniej lini.

7. Zapas rozprasowujemy i cieszymy się pięknym wykończeniem!

Miłego obszywania! 9 komentarzy:

 1. czyli przy tym wykończeniu szyjemy niejako od końca, dobrze rozumiem? najpierw przygotowujemy wykończenie elementów a potem dopiero zszywamy poszczególne elementy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Oczywiście można wykańczać w ten sposób zapasy już po zszyciu szwów, ale będzie to nieco trudniejsze, dlatego robię to w ten sposób.

   Usuń
 2. woow nie wiedzialam ze to honkong sie nazywa . ja od zawsze wyknczam PLISKA modele w starym stylu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też całkiem niedawno poznałam tę nazwę :).

   Usuń
 3. jak zwykle przefajny tutorial! ♥ szacun!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję serdecznie:-) post jak na zamówienie, bo właśnie mam materiał, który się strasznie siepie, i się zastanawiałam, co zrobić z brzegami. Czy ta metoda nadaje się tylko do linii prostych, czy lekkie łuki też mogę tak obszyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że się instrukcja przyda :). Łuki również można obszyć tą metodą, ale zapasy materiału wierzchniego na zaokrągleniach będą wymagały nacięcia.

   Usuń

Pozostaw komentarz lub skontaktuj się ze mną mailowo - jz@marchewkowa.pl.