Pan Marchewka nigdy się nie myli, kiedy wybiera dla mnie książki. Tym razem na wrocławskich targach książki trafił na Encyklopedię materiałów odzieżowych. Podręcznik kreatywnego doboru tkanin dla projektantów autorstwa Gail Baugh, którą zanabył jako mikołajkowy prezent.
Książką jestem zachwycona, bo nie jest to publikacja wypełniona ogólnikami, a prawdziwy podręcznik, ułatwiający naukę rozpoznawania, wybierania i szycia poszczególnych materiałów. Autorka promuje odpowiedzialne projektowanie polegające na rozważnym doborze materiałów i znajomości cyklu 'życia' ubiorów.
Książką jestem zachwycona, bo nie jest to publikacja wypełniona ogólnikami, a prawdziwy podręcznik, ułatwiający naukę rozpoznawania, wybierania i szycia poszczególnych materiałów. Autorka promuje odpowiedzialne projektowanie polegające na rozważnym doborze materiałów i znajomości cyklu 'życia' ubiorów.
[kliknij, aby powiększyć]
Swoją opowieść zaczyna od rozważań
na temat przyszłości przemysłu odzieżowego oraz omówienia podstawowych
pojęć związanych z przemysłem włókienniczym (tu dowiemy się, czym jest
włókno, na czym polega barwienie i uszlachetnianie i jak gotowy materiał
konserwować).
Największą część podręcznika zajmuje bardzo szczegółowy leksykon materiałów. Opis każdej tkaniny (batyst, broadcloth, oxford, tafta, szantung, len, dżins, gabardyna, ottomane, krepon itd.), dzianiny (dżersej, cienkie dzianiny maszynowe, siatki, french terry itd.) czy dodatku (wkłady odzieżowe, lamówki, taśmy do zadań specjalnych, frędzle itd.) zajmuje przynajmniej jedną stronę (zwykle 2-3). Autorka informuje tu o cechach charakterystycznych, zaletach i wadach danego materiału. Uwzględnia jego pochodzenie, typowy skład oraz doradza sposób wykorzystania oraz krojenia i szycia. Na przykład:
Rada dla projektantów
Sztuczne futra należy ciąć po lewej stronie żyletką lub nożem tapicerskim. Nigdy nie powinno się ich kroić nożyczkami ani po prawej stronie.
Rada dla projektantów
Przy swoim stosunkowo luźnym splocie satyna łatwo się strzępi. Aby zapobiec zaciąganiu nitek podczas szycia, najlepiej używać igieł z okrągłym czubkiem (takich jak do dżerseju).
Te wszystkie przystępnie podane informacje opatrzone są pięknymi zdjęciami próbek oraz gotowej odzieży na modelkach i modelach.
Dodatkowo poczytamy tu o sposobach układania zakładek i kontrafałd, plisowaniu, marszczeniu czy też szyciu gorsetów.
[kliknij, aby powiększyć]
[kliknij, aby powiększyć]
[kliknij, aby powiększyć]
[kliknij, aby powiększyć]
Publikację kończy tabela podsumowująca i zbierająca wszystkie informacje zawarte na poprzednich stronach.
Ta książka to naprawdę coś! Czyta się ją, jak najlepszy kryminał i z pewnością skorzystają z niej osoby szyjące od lat, jak i ci, którzy do maszyny dopiero zasiadają. Co ważne, wydano ją na kredowym papierze, więc nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu w trakcie kolejnych przeglądań.
Mój egzemplarz z pewnością będzie mi towarzyszył w trakcie każdych materiałowych zakupów.
Mój egzemplarz z pewnością będzie mi towarzyszył w trakcie każdych materiałowych zakupów.
W notce udział wzięła:
Encyklopedia materiałów odzieżowych. Podręcznik kreatywnego doboru tkanin dla projektantów - Gail Baugh, Wydawnictwo ARKADY
A mi mikołaj przyniósł worek słodyczy - sabotaż jak boga kocham :)
OdpowiedzUsuńświetna książka! przyznam że by się przydała, choć nie szyję (jeszcze :D). ale do jutrzejszego kolokwium z tkanin byłaby idealna :P
OdpowiedzUsuńa jak lubisz takie książki to mogę Ci polecić "Leksykon włókiennictwa. Leksykon włókiennictwa. Surowce i barwniki. Narzędzia i maszyny. Techniki i technologie. Wyroby i dziedziny" Marty Michałowskiej :) W NIDzie w Warszawie można ją kupić za 15zł! i też jest świetna :) a Michałowska jest pierwszą osobą, która sklasyfikowała i opisała tkaniny, łącznie z tymi historycznymi :) jakbyś miała na nią ochotę to mogę kupić i wysłać :P
mialam ja w reku, bardzo fajna. Bardzo podpaly mi sie opisy tkanin, tworzyw ich zastosowanie,mozliwosci, wrazliwosc na farbowanie ,czyszczenie itp. baardzo fajna
OdpowiedzUsuńpodobały*
OdpowiedzUsuńno to następna książka do kupienia na mojej liście :)
OdpowiedzUsuńszkoda, że zamiast fotek poszczególnych materiałów nie ma wklejonych ich próbek, to dopiero byłby prawdziwy poradnik ;)
miłej niedzieli
Kasia
Książka wygląda na bardzo przydatną i pomocną. Chyba będę musiała uwzględnić zakup... Dzięki!
OdpowiedzUsuńJuż wcześniej słyszałam o tej książki i oczywiście dodałam ją do mojej długiej listy zakupów związanych z szyciem :)
OdpowiedzUsuńwłaśnie takiego podręcznika mi potrzeba :))
OdpowiedzUsuńtrzeba do mikołaja napisać czym prędzej
Najpierw maszyna, potem książki ;)
OdpowiedzUsuńNo to chyba już wiem jaki prezent pod choinką chciałabym znaleźć :) dziękuję Ci Marchewkowa za recenzję :)
OdpowiedzUsuńsuper pozycja ;-) widziałam ją już gdzieś ale cena prawie 100 zł :-/
OdpowiedzUsuńWyglada ciekawie :)
OdpowiedzUsuńBrzmi zachęcająco ;)
OdpowiedzUsuńMnie też by się przydała taka książka, bo choć trochę szyje to w materiałach mam jeszcze bardzo małe rozeznanie;]
Mam nadzieję, że książka okaże się przydatna - zdaj relacje niebawem!;)
www.retroszycie.blogspot.com
Już mam chrapkę na tę książkę... Ty to wiesz jak człowieka zachęcić... O mnie niestety Mikołaj zapomniał, chyba byłam niegrzeczna...
OdpowiedzUsuńa mój mikołaj się spóźnia.
OdpowiedzUsuńnie dopuszczam do siebie myśli, że może byłam za mało grzeczna ;-)
Witam jako ukryty dotąd paczacz.
OdpowiedzUsuń:-)
Czy jest książka, którą poleciłabyś osobie dopiero zaczynającej przygodę z szyciem, planującej zakup maszyny i generalnie zielonej w kwestii szycia jak szczypiorek o wiośnie?
A witam, witam, Panią Chaotyczną neutralną! :)
UsuńJeśli zamierzasz szyć ubrania, to najlepiej zacząć od "Burdy Szycie krok po kroku" i instrukcji z sieci. Znacznie łatwiej je znaleźć i zwykle opatrzone są dokładnymi zdjęciami, więc na początku nie ma konieczności zakupu jakichkolwiek książek. Lepiej zainwestować w maszynę i dodatki (komplet nici, dobre nożyczki do cięcia tkanin, kilka rodzajów igieł).
Kiedy uznasz, że szycie to jest to, będzie można pomyśleć o publikacjach takich jak ta w notce (z pewnością ułatwi wybór tkanin). Świetnym rozwiązaniem są też stare polskie książki poświęcone krawiectwu. Wiele dziewczyn poleca też "Vogue Sewing".
Miłego dnia! :)
Dalibóg, rozpoznano mnie! ;-)
UsuńBardzo dziękuję, jestem pewna, że szycie to jest to, muszę tylko wystartować i potrzebuję jakiegoś niewielkiego kompendium na początek bo nie będę przecież co chwilę ludziom głowy zawracała pytaniami, z tyloma rzeczami sobie poradziłam że i szycie opanuję.
Pozdrawiam ciepło, często tu zaglądam, niewiele mam do powiedzenia jako kompletny łoś ale patrzę regularnie i podoba mi się to, co widzę :-)
Dzięki za recenzję. Nie miałam pojęcia, że w Polsce wydaje się takie ciekawe książki. Ja czekam na przesyłkę z Amazona, a w niej Couture Sewing Techniques
OdpowiedzUsuńO, ciekawi mnie to "Couture Sewing Techniques"! Wiele osób ją poleca. Daj znać, jak już dotrze, czy faktycznie jest taka dobra.
UsuńPozdrowienia :).
przydałoby się poczytać co nieco na ten temat, bo niestety jestem w tym zakresie zielona!:)
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie na małe rozdanie - do zgarnięcia zniżka
25% na jogurt mrożony do feel the chill
Zapraszam:)
Jesteś bardzo dobrą krawcową, naprawdę, mogłabyś bez obaw szyć dla projektanta. Oczywiście konstrukcją do pomysłu, projektu zajmuje się wówczas projektant, konstruktor, ale bez problemów mogłabyś się jako krawcowa realizować
OdpowiedzUsuńBasia
Gratuluje strony w Burdzie !! :D
OdpowiedzUsuńDobrze, że jest ktoś, kto znajduje takie perełki. Dzięki nim można rozwinąć swoje pasje i umiejętności. Powodzenia.
OdpowiedzUsuńzastanawiałam się nad tą książką i muszę przyznać, że mnie zachęcasz ;)
OdpowiedzUsuńDla osób, które chcą jeszcze lepiej poznać tkanin, które szyją, będzie niezastąpiona.
UsuńUżywam jej przy każdych materiałowych zakupach :).